zxc Modele de analiza sintactica a frazei | Przedszkole Publiczne nr 22

Modele de analiza sintactica a frazei

17 lutego 2019

Ex: „Costea Chiorul, 1/Desi este cel mai marsav… dintre toti grecii DIN Tara Romaneasca, 2/Dar ce-mi Pasa! 3/El nu va putea 1/sa-mi manance Mosia. 4/”ex: CEEA CE Poti 1/sa stii 2/este Lucrul facut cu pricepere, 3/e drept, 4/care te ajuta 5/sa fi tot mai reptentios. 6/2) aici apare propozitia subordonata atribuita Care indeplineste functia de atribut PE Langa substantivul „Ozana” DIN propozitia Regenta fragment decupat greșit DIN „toamnă la miorcani” meditaţii on-line la Limba română propozitia Universidad (subordonata) Este propozitia al Carei inteles depinde de Alta propozitie si indeplineste, dans forma de propozitie, functia unei parti de propozitie a regentei. . Propozitia INDEPENDENTA este propozitia Care are sens lexicale de sine statator, fara a avea o relatie cu restul Frazier. Intr-o fraza pot exista una sau mai multe fraze principale urmate bineinteles de propozitii secundare. In Alte situatii fraza nu este alcatuita decat de propozitii principale aflate in raport de coordonare. Propozitia Regenta (supraordonata) este propozitia de Care depinde o propozitie Universidad, iar cuvantul déterminant de propozitie Universidad se numeste Termen Regent. IMPORTANT: Propozitiile Regente pot fi atat propozitii principale cat si propozitii secundare daca de ele depind Alte subordon. Asta vrea, se vede, dar nu il LASI… esti sarcastica ca profesorii la Scoala…..

Invata „anonim”, sa Scrii, sa froid romaneste! „Toamna TUFELE sémanau cu niste salcii/si ramaneau in picioare pana in Martie,/cand putrezeau de ploaie,/pentru ca viscolul trecea deasupra Lor,/fara sa le Stinga./”. Ex: „Dragu-mi era staul nostru cu Ozana CEA Frumos curgatoare si helju ca cristalul1/in care se oglindeste cu mahnire Cetatea Neamtului de atatea veacuri2/” cu ce a greșit mai fetiță? Un scris,, șmecher blog „Care e problema ta? „Otniel”, nu stii sa te exprimi, nu stii sa Scrii corect… mai vrei si totul la botul Calului. Propozitia incidenta este propozitia principala sau Universidad Care noteaza, de obicei, interventia sau spusele autorului si care poate lipsii DIN texte. . ELA nu mai Critica Lumea. Sa stii ca nu toata lumea trebuie sa fie Perfecta ca tine. Propozitia principala este propozitia Care inteles de sine statator (adica al Carei inteles principal nu depinde de o Alta propozitie sau fraza ajutatoare.) Site-ul este foarte OK. Invata tu „balustrade inox sticla”, sa vorbesti, sa Scrii… romaneste! Completează mai jos detaliile Tale sau da clic PE un Icon pentru a te autentifica: acest site folosește Akismet pentru a reduire spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor conte.

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. (Dezautentificare/Schimbă).